muzeum peruki

#1
Już w starożytnym Egipcie golono naturalne włosy zastępując je perukami. Jednym z powodów był aspekt higieniczny oraz ochrona przed wszami i insektami. Brak włosów poprawiał również komfort życia w upale. Dodatkowo peruki maskowały brak włosów spowodowany procesami starzenia się, ponieważ bycie łysym nie było uważane za lepsze od posiadania włosów. Z tego powodu również kapłani golili rzęsy, brwi i włosy by być czystymi przy obrzędach religijnych.
W Polsce za Władysława IV zaczęto peruki nosić w Warszawie. Ogół szlachty jednak gardził i wyśmiewał się z tej mody, przyjmowanej głównie przez osoby dworskie i noszące się po hiszpańsku. Ciekawym narzędziem kosmetycznym był noszony wówczas młoteczek do zabijania wszy w peruce.
Największy rozwój w modzie na peruki był w Europie w XVIII wieku. Wówczas dzielono peruki na 7 rodzajów: 1) Peruki strzyżone czyli okrągłe, mniej lub więcej na szyję spadające, 2) workowe, składające się z długich, prostych, pięknie uczesanych włosów, których związany koniec układano w wiszący z tyłu kitajkowy czarny worek, 3) węzłowate, których obfite, długie, proste włosy po obu stronach głowy w węzły składano, między nimi zaś wisiał gruby kędzior, 4) peruki d’Abbé, podobne do strzyżonych były zupełnie okrągłe, 5) naturalne czyli hiszpańskie, podobne do długich spadających włosów, ozdobione dokoła twarzy drobnymi kędziorkami, 6) czworo granne, podobne do węzłowatych z grubym w środku na kształt ogona kędziorem, 7) wojskowe francuskie, śpiczaste nad czołem, w tyle zaś o spadających na kark dwóch wielkich lokach, przewiązanych czarną wstążką.
W Polsce nie ma typowego muzeum poświęconych perukom. Najwięcej możemy dowiedzieć się o nich w Muzeum z Pałacu w Wilanowie http://www.zamiasto.com.pl/miejsce_zdje ... szawa.html .
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron